תיקון המאוורר

המאוורר, מה תפקידו?

למחשב יש מערכת אשר מטרתו היא צינון המחשב כדי שלא יגיע למצב של התחממות (שריפת המעבד!). ברגע שהמעבד מתחמם – המחשב מרגיש בכך, ומפעיל את המאוורר כדי לצננו. המאוורר לא מפסיק לפעול עד שהמחשב מרגיש שהמעבד מספיק קר.

אופן פעולת המאוורר נעשית על ידי שאיבת אויר קר מבחוץ והוצאתו החוצה.

המאוורר עובד, ועדיין המחשב מתחמם?

אחר שהסברנו את פעולתו של המאוורר, נשאלת השאלה, כיצד בכל זאת במחשבים רבים אשר המאוורר לכאורה בהם תקין, לאחר תקופת שימוש – ולא בהכרח ארוכה – אנו מרגישים שהמחשב מתחמם?

התשובה:

ישנם מספר גורמים המעקבים את המאוורר מלעשות את פעולתו:

א.      אין להשתמש במחשב כשהוא ישירות על המיטה או הספה. הסיבה: פעולת המאוורר עלולה למשוך סיבים מהשמיכה או המזרון אל תוכו, ובמשך הזמן הוא לא יוכל לעשות את פעולתו. ועוד, כאשר אנו מניחים את המחשב בצמוד לשמיכה, פתחי האוורור נסתמים, ובכך המחשב מתחמם.

אם בכל-זאת ברצונך לעבוד על הספה או על המיטה, רצוי להניח את המחשב על משטח
קשיח, כמו ספר וכדומה, ולוודא שאכן פתחי המאוורר אינם סתומים. (ישנם משטחים מיוחדים המיועדים להניח עליהם את המחשב, אשר להם מאווררים המיועדים לקירור המחשב. ניתן להשיגם בחנויות לציוד הקיפי למחשבים).

ב.      רצוי מאוד שלא לאכול ליד המחשב. הסיבה: פירורי האוכל נשאבים אל פתחי המאוורר, ובמשך הזמן המאוורר לא יעשה את פעולתו כראוי. (גם שתייה רצוי מאוד שלא להניח ליד המחשב, חבל שיישפך עליו…).

ג.         לא רצוי לתת לכלב או לחתול או לכל בעל חי אחר – להיצמד למחשב. הסיבה: אל פתחי האוורור נמשכים שערותיהם של בעלי החיים ומעקבים את פעולתו. (במעבדתנו לאחר תיקון או ניקוי המאוורר, אנו יכולים לומר לבעלי המחשב – איזה בעל חיים הוא מחזיק, ומה הם צבע שערותיו…).

ד.      לא רצוי לקחת את המחשב לים, הוא יכול להינזק באופן כללי על ידי החול והרוח, ובפרט על ידי כניסת חול אל פתחי האוורור.

 

 

מה עלינו לעשות כאשר המחשב מתחמם?

מאוורר שאינו תקין

דבר ראשון אנו צריכים לבדוק שהמאוורר אכן תקין: כבו את המחשב, ולאחר כמה דקות הפעילו אותו שוב, בעת הפעלתו, הצמידו את אוזנכם לפתחי האוורור – לשמיעה אם הוא אכן עובד. אם המאוורר אינו עובד, פנו למעבדתנו – לפטופטק – ואנו נתקנו, ובמקרה הצורך נחליפו.

מאוורר תקין

אך אם המאוורר עובד, יתכן והבעיה עדיין בראשיתה, וניתן לנקות את פתחי האוורור על ידי מברשת ושואב אבק. אך בדרך כלל מעבר לאבק נתפסים גם סיבים סביב למאוורר, כאן צריך להגיע אל המאוורר ולטפל בו.

אופן התיקון

בהרבה מהמחשבים יש אפשרות להגיע למאוורר דיי בקלות – על ידי פתיחת כמה ברגים – ואז מה שניתן לעשות, הוא לנקות את האבק והסיבים שתפסו במאוורר, ולאחר מכן לשמן את הציר של המאוורר בשמן מיוחד לשימון מאווררים. אפשר לעשות זאת לבד, אך אינו מומלץ. אנו במעבדה נעשה זאת עבורכם במקצועיות רבה. מעבדת לפטופטק – המומחית לכל תיקון מחשב נייד.

לקבלת הצעת מחיר